Układy w pokerze – jakie są i dlaczego powinniśmy je sobie przyswoić

Podobne artykuły

Poker to gra karciana, którą kojarzy każdy. Prezentowana przez absolutnie każde kasyno na świecie, obecna również u wielu bukmacherów (w nieco odmienionej formule, oczywiście), słynie ze swoich skomplikowanych zasad oraz wymagającej mnóstwa umiejętności rozgrywki. Postawą tego wszystkiego okazują się być układy kart, które nie tylko definiują to, kto wygra, ale też pozwalają podejmować trafne decyzje związane z przebiegiem własnej gry. W tym krótkim poradniku wyjaśnimy znaczenie doskonałego przyswojenia sobie tychże układów, ale i też zaprezentujemy wszystkie istniejące, wraz z ich przykładami.

Układy w pokerze a znajomość zasad

W świecie pokera istnieje przekonanie, że nie znając układów pokerowych nie powinniśmy w ogóle podchodzić do rozdania. Są one czymś podstawowym i czymś, od czego powinniśmy rozpocząć przyswajanie sobie tej gry karcianej. Wszystko dlatego, że:

  • to one są odpowiedzialne za wynik każdego rozdania – na końcu rozdania to właśnie te układy są ze sobą porównane, a posiadacz najmocniejszego zostaje wyłoniony jako zwycięzca;
  • znając układy możemy ocenić nasze szanse na wygraną – dzięki doskonałej znajomości układów jesteśmy w stanie powiedzieć, jak silną będziemy mogli mieć rękę w dalszych fazach rozdania; jesteśmy też w stanie powiedzieć, na podstawie kart wspólnych, jakie szanse na dobrą rękę będą mieli nasi przeciwnicy;

Bonus 29 PLN bez depozytu w STS

Kod promocyjny „BETONLINE”

  • dzięki znajomości układów możemy szybko wycofać się z niekorzystnego rozdania – jeżeli nasz układ kart będzie słaby (albo będzie wykazywał potencjał ku byciu takowym), będziemy mogli się wycofać i uniknąć strat w naszym budżecie. Wychwycenie tego wymaga jednak znajomości kolejnych układów już od ich podstaw. 

Poker – układy i ich części składowe

1. Wysoka karta

Najsłabszy, ale i jeden z najrzadziej występujących (ma to znaczenie przy obstawianiu go u bukmachera) układów w pokerze. Żadna z kart nie wchodzi w nim w interakcję z inną i nie tworzy bardziej wartościowych układów.

Przykładowa ręka: królowa pik, dziesiątka trefl, ósemka kier, trójka pik, czwórka karo.

2. Para

W parze dwie karty mają tę samą wartość. Jeśli drugi gracz ma parę, następuje porównywanie wartości kart składowych układu każdego z nich.

Przykładowa ręka: as kier, as karo, szóstka pik, szóstka trefl, siódemka wino.

3. Dwie pary

Tutaj mamy do czynienia z dwiema parami, a zatem nie czterema kartami o tej samej wartości, ale dwiema kartami tej samej wartości oraz dwiema innymi o tej samej wartości. W przypadku sytuacji „remisowej”, porównuje się mocniejsze pary dwóch graczy.

betfan legalne obstawianie meczów
Darmowy zakład bez ryzyka w Betfan – Kod promocyjny na bonus

Przykładowa ręka: as kier, as karo, siódemka pik, siódemka trefl, król trefl.

4. Trójka

Ten układ zakłada posiadanie trzech kart o tej samej wartości. Obecność tego samego układu u dwóch graczy jest rozstrzygana na korzyść tego z silniejszą czwartą lub piątą kartą.

Przykładowa ręka: szóstka karo, szóstka pik, szóstka trefl, król karo, dama pik.

5. Strit

W stricie mamy do czynienia z pięcioma kartami ułożonymi w odpowiedniej kolejności (pod względem wartości), jednak posiadającymi inne kolory. Jeśli dojdzie do remisu, porównywane są najmocniejsze karty układu obu graczy. W stricie as może być substytutem najmocniejszej lub najsłabszej karty układu.

Przykładowa ręka: ósemka trefl, dziewiątka karo, dziesiątka pik, walet trefl, dama pik.

6. Kolor

W układzie tym pięć kart ma dokładnie ten sam kolor, ale różną wartość. Podobnie, jak w przypadku strita, w przypadku remisowym porównywane są najwyższe karty z układów każdego z graczy. W kolorze as pełni dokładnie taką samą rolę, jak w stricie, mogąc wcielić się w najmniejszą lub największą kartę układu.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
efortuna.pl2220 PLN w bonusachKod: BETONLINE
betfan.pl600 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Przykładowa ręka: siódemka pik, dama pik, dziesiątka pik, król pik, as pik.

7. Full

Full to układ, w którym mamy do czynienia z trzema kartami o tej samej wartości (czyli wyżej wspomnianą trójką) oraz dwiema innymi kartami o tej samej wartości (parą). Przy remisowym porównaniu najpierw patrzy się na mocniejszą trójkę – dopiero później na parę.

Przykładowa ręka: walet pik, walet kier, walet karo, król pik, król karo.

8. Kareta

Kareta to układ, w którym mamy do czynienia z czterema kartami o tej samej wartości. W tym przypadku, w sytuacji remisowej, porównywana jest piąta karta (tak zwany kicker, który nie bierze „udziału” w tworzeniu układu).

Przykładowa ręka: walet karo, walet pik, walet trefl, walet kier, siódemka wino.

9. Poker

Poker to jeden z dwóch najmocniejszych układów. Zakłada obecność kart w tym samym kolorze, ułożonych w odpowiedniej kolejności pod względem wartości. Układ ten może kończyć się na asie – jeżeli tak się jednak dzieje, mamy do czynienia z pokerem królewskim (więcej o nim – poniżej). Remis, który się rzadko zdarza, zakłada podział środków między obu graczy.

Przykładowa ręka: dziewiątka wino, dziesiątka wino, walet wino, dama wino, król wino.

10. Poker Królewski

Najlepsza wersja pokera, bo taka z kartami ułożonymi po kolei i w tym samym kolorze, kończąca się na asie. Choć remis jest tutaj niezwykłą rzadkością, kończy się na podziale środków.

Przykładowa ręka: dziesiątka wino, walet wino, dama wino, król wino, as wino.

0 / 5. Ocen: 0

Zobacz więcej

spot_img

Polski poker